نشانه های رابطه عاطفی ناسالم

by | اسفند 20, 1401 | رابطه زن و مرد | 0 comments

نشانه های یک رابطه عاطفی ناسالم، چه هستند؟ چطور تشخیص دهم رابطه عاطفی سالمی دارم؟ همانطور که یک رابطه سالم نشانه ها و علائمی دارد، رابطه ناسالم نیز نشانه ها و علائمی دارد. زیما در این نوشته، به معرفی علائمی میپردازد که به شما ثابت میکنند که رابطه عاطفی شما سالم نیست و در خطر است. در ادامه، لیستی از این نشانه ها را بررسی میکنیم.

نشانه های رابطه عاطفی ناسالم
نشانه های رابطه عاطفی ناسالم
 1. کنترل: کنترل در رابطه به این معنا است که یک نفر تمام تصمیمات را می گیرد و به دیگری می گوید که چه کاری بکند، چه لباسی بپوشد یا با چه کسی وقت بگذراند. افرادی که پارتنر خود را کنترل میکنند، معمولا یا حسود هستند و/یا سعی می کنند طرف مقابل را از دوستان و خانواده خودش دور کنند.
 2. وابستگی:شاید تصور کنید که وابستگی، جزء جدایی ناپذیر یک رابطه عاطفی است ولی بهتر است در ابتدا تفاوت بین وابستگی و دلبستگی را توضیح دهیم: دلبستگی به این معناست که فردی را دوست دارید و در نبود او، برایش دلتنگ میشوید ولی این امر به این معنی نیست که نمیتوانید بدون او زندگی کنید. ولی وابستگی معنای دیگری دارد: معنای وابستگی این است که یک نفر احساس می کند “نمی تواند بدون” دیگری زندگی کند. یا حتی او را تهدید می کند که در صورت پایان یافتن رابطه، حرکت غیرعاقلانه ای از او سر میزند یا حتی خودکشی میکند.
 3. مانیتورینگ دیجیتال: مانیتورینگ دیجیتال به این معنی است که در یک رابطه عاطفی، یک نفر از تمام رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، واتس اپ و … استفاده می کند تا شخص دیگر را زیر نظر بگیرد. معمولا این افراد، دائماً به طرف مقابل پیام میدهند و انتظار دارند همیشه آنلاین باشد و به آنها در سریعترین زمان پاسخ دهد. البته این به این معنی نیست که خودشان هم همیشه در دسترس شما هستند!!!
 4. صادقت نداشتن: اینکه در یک رابطه عاطفی، یک نفر به دیگری دروغ می گوید، مخفی کاری میکند و یا اعتماد ندارد، یکی از نشانه های رابطه عاطفی ناسالم است.
 5. بی احترامی: یکی از طرفین رابطه نفر دیگری را مسخره کند یا پشت سر او صحبت میکند. فراموش نکنید که احترام متقابل، یکی از نشانه های رابطه عاطفی سالم است.
 6. خصومت: یک نفر دائما، بدون هیچ دلیل خاص و موجهی، بحث و جدل راه می اندازد. این رفتار ممکن است باعث شود، طرف مقابل، رفتار خود را تغییر دهد تا این بحث و جدلها کمتر شوند.
 7. آزار و اذیت: یکی از طرفین با رفتارها و حرفهای خود، به صورت ناخواسته یا حتی عمدی، دیگری را آزار میدهد. این آزار میتواند فیزیکی هم باشد.
 8. ارعاب و ترساندن: یکی از طرفین، دیگری را تهدید میکند و با رفتارهایش، او را میترساند. این اقدامات، نشانه ناسالم بودن رابطه عاطفی است.
 9. خشونت فیزیکی. یکی از طرفین نفر برای رسیدن به خواسته های خود از زور استفاده می کند (مانند ضربه زدن، سیلی زدن، گرفتن، یا هل دادن فرد مقابل).
 10. خشونت جنسی یکی بر خلاف میل خود یا بدون رضایت، دیگری را تحت فشار قرار می دهد یا مجبور به رابطه جنسی می کند.
 11. دستکاری روانشناختی یا منیپولیشن: دستکاری تلاشی است برای تحت تأثیر قرار دادن احساسات یک نفر تا او را وادار به رفتار یا احساس به روشی خاص کند. در این حالت، زمانی که می‌خواهد شما را متقاعد کند کارهایی را انجام دهید که نمی‌خواهید انجام دهید یا سعی می‌کند روی طرز فکر شما تأثیر بگذارد، سعی می‌کند شما را دستکاری کند. مطالعه بیشتر درباره دستکاری روانشناختی و منیپولیت

منابع

.mass.gov

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *