دلیل خیانت مردان چیست؟ چه مردانی رابطه پنهانی دارن؟

by | بهمن 10, 1400 | رابطه زن و مرد, مردان | 0 comments

خیانت مردان: خیانت یعنی یکی از طرفین از اعتماد شریک دیگه سواستفاده کنه و قول و قرار عاطفی و جنسی بینشون رو میشکنه.

فریب خوردن از کسی که خیلی دوستش داری میتونه ویرانگر باشه. کسایی که مورد خیانت قرار می‌گیرن به شدت رنج می‌برن و عذاب میکشن. در یک رابطه هیچ اشتباهی اونقدر بزرگ نیست که بخشیده نشه، اما خیانت مردان رابطه رو لکه دار میکنه. می‌تونه قربانی رو مادام العمر زخمی کنه. می‌‍تونی تصور کنی چه احساسی داره وقتی از شریک عاطفیت که آرزو داشتی تمام عمرتو کنارش بگذرونی فریب بخوری و بهت دروغ بگه؟

خشم، ناامیدی و دل شکستگی احساسیه که اونها تجربه میکنن. اولین چیزی که بعد از خیانت به ذهن میرسه اینه که : “چرا این اتفاق افتاد؟ چه چیزی باعث خیانت شریک عاطفی، همسر، عشق و پارتنر من شد”؟

ما در این مقاله سعی میکنیم دلایل خیانت مردان بررسی کنیم.

reasons why men cheat in relationships
دلیل خیانت مردان چیست؟ چه مردانی رابطه پنهانی دارن؟ 2

نابالغه

یکی از دلایل اصلی خیانت مردان صرفاً عدم بلوغه. وقتی مردی نابالغه،  این ویژگی غیرجذاب میتونه به طرق مختلف روی رابطه تأثیر بگذاره. به عنوان مثال،  مردایی که نابالغن،  در بیشتر موقعیت ها خودشون رو اولویت قرار میدن،  و احساسات شریک زندگیشون رو در نظر نمیگیرن،  حتی زمانی که اشتباه میکنن،  به بر حق بودن اصرار میکنن و به طور مشخص غیرقابل اعتماد و بی مسئولیتن. نابالغ بودن به شدت با رفتار تکانشی مرتبطه،  اکثر مردان نابالغ تمایل دارن بدون توجه یا نگرانی نسبت به عواقب اعمال و رفتارشون و تأثیرات منفی احتمالی که رفتار اونها بر دیگران می تونه داشته باشه،  تسلیم وسوسه ها و خواسته هاشون بشن.

با در نظر گرفتن این موضوع،  تعجب آور نیست که سطح پایین بلوغ یک مرد عامل اصلی خیانت کردن باشه،  مردان نابالغ اغلب فاقد پختگی، همدلی و احساس مسئولیت کافی هستن تا اونها رو از خیانت به همسرشون بازداره. از این گذشته،  برای اینکه یک رابطه سالم، شاد و دارای پتانسیل طولانی مدت باشه،  هر دو طرف باید از نظر عاطفی بالغ باشن. یعنی هر دو نفر یک رابطه باید برای هم احترام متقابل قائل بشن. و بتونن در مواقع لزوم سازش کنن، به اشتباهاتشون اعتراف کنن و به جای «من» به «ما» فکر کنن.

نیازهای عاطفیش برآورده نمیشه

یه دلیل اصلی دیگه که مردها عهد شکنی می‌کنن، نیازها و خواسته های عاطفیشونه. در واقع،  50 درصد از مردانی که خیانت می‌کنن،  اعلام کردن که از نظر عاطفی احساسی در رابطه،  ناخشنود و ناراضی هستن. به عبارت دیگه،  مردان برای اینکه احساس ارزشمندی و حمایت عاطفی کنن،  خیانت می‌کنن، و به جای پیدا کردن راهی برای برآورده شدن نیازهای عاطفیشون در رابطه فعلی، مثل افزایش ارتباط با شریک زندگیشون، صحبت کردن درباره احساسات و نگرانی‌هاشون و همینطور داشتن انتظارات واقع بینانه و معقول از طرف مقابل، به دنبال فرد (یا افرادی) می‌گردن که بتونه به اونها کمک کنه تا رضایت عاطفی، حمایت و همدلی که در زندگی فعلی حس می‌کنن ندارن به دست بیارن.

این که مردان به دنبال احساس قدردانی هستن و یا به دنبال شانه‌ای برای گریه کردن تفاوتی نداره، نبود رضایت عاطفی به اندازه کافی قدرتمنده که مردان رو به سمت خیانت سوق بده.

کمتر از 15 درصد از مردان، زنانی رو که با اونها خیانت می‌‌کردن زیباتر و جذاب‌تر از شریک فعلیشون ارزیابی کردن، که نشون میده مردان واقعا تا حد زیادی به دلیل ارتباط عاطفی قوی با شخص دیگری خیانت می‌کنن.

نیازهای جنسیش برآورده نمیشه، پس خیانت می کنه!

وقتی به دلایل این کار مردان با دقت نگاه می‌‌کنیم، عدم رضایت جنسی در رابطه فعلی یک عامل اساسیه. یکی از انگیزه‌های اصلی مردان در تصمیم‌گیری برای شروع رابطه جدید، احساس رضایت جنسی که در رابطه فعلی‌اش وجود نداره.  با در نظر گرفتن این موضوع، خیلی تعجب آور نیست که نشونه‌های که مردی در حال خیانت باشه این که از صمیمیت فیزیکی با شریک زندگیش دست می‌کشه چون نیازهای جنسیش توسط شخص جدیدی برآورده میشه.

کنجکاوی جنسی یکی دیگه از انگیزه‌های خیانته. چون تنها جستجوی ارضای جنسی نیست که اونها رو وادار به خیانت می‌کنه، بلکه میل شدید به تجربیات جنسی جدید و جذاب تر هم یکی از دلایل خیانت مردانه. جالبه بدونید مردان بیشتر از زنان به دلیل نیازهای جنسی برآورده نشده خیانت می‌‌کنن .

اعتماد به نفس پایین و احساس ناامنی داره

یکی دیگه از دلایل اصلی خیانت مردان، ناامنی های شخصی مردانه است. وقتی که مردی احساس ناامنی می‌کنه، ممکنه احساس کنه لیاقت بودن با شریک زندگیشو رو نداره. دائماً نگران میزان علاقه شریک عاطفیشه، ممکنه به طور مداوم در خیلی از موقعیتها و شرایط به اطمینان، حمایت و تایید شریک زندگیش نیاز داشته باشه. به طور معمول، مردانی که احساس ناامنی می‌کنن نیازمند تأیید بی وقفه هستن، تا به شریک زندگیشون و مهمتر از اون به خودشون ثابت کنند که به اندازه کافی خوب هستن. تحقیقات نشون میدن که مردانی که در روابطشون احساس ناامنی می‌کنن، بیشتر خیانت میکنن.

به عبارت دیگه، به دلیل ناامنی ها، عدم اعتماد به نفس، و ترس های جدیه مرد در مورد اینکه او به اندازه کافی خوب نیست، در نهایت به دنبال اطمینان و تأیید ارزشش از سوی دیگران، چه داخل و چه خارج از رابطه خود می‌گرده.  در واقع، مردی که احساس ناامنی می‌کنه ممکنه به قدری نگران وضعیت رابطش باشه که ترس از دست دادن شریک زندگیش اون رو به خیانت وادار کنه، که در واقع به یک پیش‌گویی خودساخته تبدیل میشه. در یک کلام، عدم اعتماد به نفس باعث از بین رفتن پایه و اساس رابطه ای میشه که نگران از دست دادنش هستن.

خیانت مردان که احساس خودشیفتگی دارن

در حالی که مردان با حس ناامنی و بی اعتماد به نفس احتمالاً خیانت می‌کنن، مردانی که احساس مهم بودن وبا ارزش بودن بیش از حد دارن هم خیانت می‌کنن. به طور خاص، خودشیفته ها معتقدن که کل جهان حول اونها می‌چرخه، و نه تنها فکر می‌‌کنن که فوق العاده جذاب هستند، بلکه باهوش، موفق و با استعداد،  هم هستن. وقتی که به افراد خودمحور و خودخواه از این نظر نگاه می‌کنیم، احساس خودباوری بیش از حدشون در ارتباط با تمایل اونها به کانون توجه بودن، اونها رو کاندیدای احتمالی برای خیانت به شریک زندگیشون می‌کنه.

تحقیقات نشون میدن مردان متاهل که خودشیفته جنسی هستن، و فقط به نیازهای جنسی خودشون اهمیت میدن و هیچ نگرانی یا علاقه واقعی به خواسته های شریک زندگیشون ندارن. احتمالا بیشتر به داشتن روابط جنسی خارج از ازدواج و خیانت تمایل دارن. به عبارت دیگه، مردان خودشیفته و خودستایشگر معتقدن نیازهایشون باید همیشه بر نیازهای دیگران اولویت داشته باشه، بیشتر به دنبال رضایت،  تمجید و توجه خارج از رابطشون هستن.

پدرش خیانت کار بوده

شواهدی وجود داره که نشون میده خیانت می‌تونه در خانواده مردها جریان داشته باشه. خیانت در واقع یک رفتار آموخته شده است که پسرها در دوران کودکی اون رو یاد می‌گیرن. اگر پدرانشون خیانتکار باشه، بیشتر احتمال داره خیانت کنن. به این دلیل است که در دوران کودکی مردان به پدران خود به عنوان نمونه و الگو نگاه می‌کنن که چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیر قابل قبوله. وقتی می‌‌بینند پدرشون خیانت می‌کنه، این نوع رفتار در ذهنشون ریشه می‌کنه و خیانت رو به عنوان راهی برای مقابله با شرایط خاص و مسائله ای عادی رابطه در نظر می‌گیرن. جالبه که بدونید خیانتکار بودن پدر تاثییر چندانی روی خیانتکار شدن دختران نداره. این نشان میده نقش پدر در شکل‌دهی و اقدامات آینده پسرش چقدر مهمه.

خیانت مردان که دوستانش خیانتکارن

وقتی صحبت از رفتارهای آموختنی به میان میاد. دوستان خیانتکار مرد احتمال خیانت رو بیشتر می‌کنن. به این معنی که، اگر می‌‌پرسید آیا همسرتون ممکنه به شما خیانت کنه؟ مهمه که نگاه دقیق‌تری به گروه دوستان اون از نظر خیانت‌ در گذشته بندازید. تحقیقات نشون میده بیش از 75 درصد از مردانی که خیانت می‌کنن، یک دوست صمیمی خیانتکار دارن. مردان، این کار رو به چشم یک تجربه مشترک نگاه می‌کنن که بینشون پیوند برقرار می‌کنه، چون درک متقابل و دیدگاه مشابهی در مورد خیانت دارن به اونها این امکان رو میده آشکارا و بدون قضاوت دربارش بحث کنن. اما نقش قدرتمندی که دوستی روی تمایل مرد به انجام این کار داره به همین جا ختم نمی‌شه. چون دوستان اون می‌تونن بر رفتار آینده و تصمیم گیری منطقی اون تأثیر زیادی بگذارن.

مطالعات نشون میدن دوستان یک فرد می‌تونن به شدت بر تصمیم اون برای تسلیم شدن در برابر وسوسه تأثیر بگذارن،  چون دوستان زمانی که تصمیم می‌‌گیرن تکانشی و غیرمنطقی رفتار کنن، احتمال بیشتری وجود داره که با هم متحد بشن.  یعنی اگر مرد شما اطراف خودش رو با دوستانی احاطه کرده که تصمیمات بدی مثل خیانت می‌گیرن،  به احتمال زیاد به دلیل تأثیر اونها، تصمیمات مشابهی می‌گیره.

خیانت دیدن

یک دلیل دیگه‌ی خیانت مردان صرفاً اینه که شریک زندگیشون بهشون بی‌وفایی می‌کنه. تحت چنین شرایط ناراحت کننده‌ای، بسیاری از خیانت مردان به عنوان راهی برای انتقام گرفتن تلافی این توهین به خودشونه. علاوه بر این،  این مردان روابطی رو آغاز می‌کنن تا بعد از قربانی خیانت بودن، دوباره احساس قدرت و کنترلشون رو به دست بیارن.  همچنین مردانی که مورد بی‌وفایی قرار می‌گیرن، به روش هایی متوسل میشن تا راهی برای منحرف کردن حواسشون از درد،  خیانت، شرم ویا عصبانیتی که به دلیل خیانت همسرشون احساس می‌کنن پیدا کنن و شروع یک رابطه عاشقانه می‌تونه بهشون کمک کنه تا انرژیشون رو دوباره متمرکز کنن و توجهشون رو از اقدامات آسیب زننده شریک زندگیشون منحرف کنن.

نگران عملکرد جنسیشه

ممکنه منطقی به نظر نیاد، اما مردانی که در مورد توانایی های جنسی خودشون اضطراب دارن، بیشتر احتمال داره به شریک زندگی خود خیانت کنن. در واقع محققان میگن مردانی که مشکلاتی در عملکرد جنسی دارن، بیشتر در معرض خیانتن.

یک توضیح برای این نتیجه به ظاهر متناقض اینه که مردان وقتی با کسی که شریک زندگی اونها نیست هستن، کمتر احساس بازدارندگی دارن و کمتر عصبی و نگران عملکردشون با این شخص جدیدن،  توضیح دیگه اینه که خیانت مردان این فرصت رو میده با فردی باشن که از عملکرد جنسی اونها در گذشته آگاه نیست، همچنین مردانی که مشکلات عملکرد جنسی دارن خیانت می‌‌کنن تا به خودشون کمک کنن تا به این مسائل جنسی در محیطی عاری از قضاوت، تمسخر ویا خجالت و در زمانی که با شریک زندگی خودشون نیستن غلبه کنن.

میخواد قدرتشو نشون بده

دلیل دیگه ای که مردان خیانت می‌ کنن تمایل به اعمال قدرت، کنترل و تسلط بیشتر در جنبه های مختلف زندگیشونه. تحقیقات نشون میده مردان در صورتی که در موقعیت قدرت باشن، بیشتر ممکنه خیانت کنن. در بسیاری از موارد، قدرت و موقعیت در حوزه اجتماعی و یا محل کار به مردان اعتماد به نفس و احساس استحقاق میده که سمت خیانت برن. چون اونها یک مسیر اضافی برای اعمال قدرت و تسلط بر دیگران دارن. این موضوع، مارو به یاد افراد مشهور، ورزشکاران و سیاستمدارانی می‌ندازه که در طول سال ها درگیر رسوایی بودن و به همسرانشون خیانت کردن. پیوند بین قدرت و خیانت مردان به فراوانی فرصت‌های خیانتی که می‌تونه برای یک مرد صاحب قدرت در دسترس داره.

از این هیجان لذت می بره

خود این عمل چه احساسی در فرد ایجاد می‌کنه؟، احساس هیجانی که فرد هنگام فرار از چیزی غیراخلاقی و غیر قانونی تجربه می‌کنه. در واقع، مطالعات نشون میده که انجام رفتارهای غیراخلاقی بدون گرفتار شدن می‌تونه باعث ایجاد احساس خوبی هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی در فرد بشه، این احساس شادی و نشاط می‌تونه به اندازه کافی قدرتمند باشه که مرد رو به انجام رفتارهای غیراخلاقی و مخاطره آمیز، مثل خیانت مردان به شریک زندگیش،  برانگیزه.

کلام آخر

افرادی که دارای نوع خاصی از ژن گیرنده دوپامین به نام DRD4 هستن، احتمال بیشتری داره که خیانت کنن. ژن DRD4 با سایر رفتارهای لذت‌بخش و هیجان‌انگیز، مانند نوشیدن الکل و قمار بیش از حد و رفتارهای جنسی پرخطر مرتبطه. ولی وجود این ژن بهانه ای برای این رفتار نیست، صرف نظر از دلایل خیانت مردان، اونها مجبور نیستن این کار رو انجام بدن. همیشه گزینه های بهتری وجود داره: زوج درمانی، صریح و صادق بودن با همسر و تلاش برای بهبود رابطه، یا جدایی و طلاق. یک مرد همیشه انتخاب هایی داره که نیاز به تحقیر و تخریب زندگی او و دیگری نیست. با این حال، دونستن اینکه چرا مردی خیانت کرده می‌ تونه از نظر عدم تکرار این رفتار در آینده مفید باشه. مشاوران زیما برای کمک به حل مشکلات خیانت مردان در خانواده شما هستند. برای رزرو وقت به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *