چمدان عاطفی چیست؟

by | آبان 24, 1401 | رابطه زن و مرد, زنان, مردان | 0 comments

با چمدان عاطفی علائم، علل، مقابله با اون در این مقاله بیشتر آشنا می‌شیم.

عبارت “توشه احساسی” رو شنیدی و تعجب کنی که معنیش چیه؟

سابرینا رومانوف، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه یشیوا میگه: اصطلاح “توشه عاطفی” به مسائل عاطفی ناتمام، عوامل استرس‌زا، درد و مشکلاتی که در گذشته تجربه کرده‌ایم، اشاره داره. و در ذهن و خاطره ما جایگزین شدن و روی روابط حال حاضر ما تأثیر میگذارن.

از نظر بالینی، چمدان عاطفی اساساً یک ترومای حل نشده است.

اصطلاح “چمدان عاطفی” میتونه انگ و برچسب باشه. چون مردم تمایل دارن از شرکای عاطفی احتمالی که از نظر اونها دارای «توشه‌های عاطفی بیش از حد» هستن، دوری کنن.

چمدان عاطفی و توشه‌های عاطفی
چمدان عاطفی چیست؟ 2

علائم ترومای حل نشده چمدان عاطفی

برخی از علائم و نشانه های ترومای حل نشده رابطه در ادامه بیان میشه:

عدم اعتماد

یکی از نشانه های اصلی آسیب‌های حل نشده چمدان عاطفی، عدم اعتماد به روابط هست. اگه در گذشته آسیب دیدی، ممکن از اون تجربه به عنوان یک الگو یا راهنمایی برای آنچه در روابط فعلی خودت انتظار داری استفاده کنی.

تجربیات دردناک گذشته میتونه منجر به استرس، تردید و مشکل در اعتماد بشه. ممکنه از طریق مشکل در تعهد و پیشگیری از ایجاد روابط عاطفی جدید آشکار بشه.

ترس و پارانویا

زمانی که روی الگوهای مبتنی بر تجربیات دردناک گذشته زندگی میکنی، احتمالاً ترس یا پارانویا رو تجربه میکنی. ممکن دوباره و دوباره تکرار بشن. اگر نتونی به جلو حرکت کنی، ممکنه احساس کنی که مشغولیت تو به تجربیات گذشته بهت کمک میکنه از درد در آینده اجتناب کنی.

ممکنه زندگیتو از دریچه یک لنز محدود نگاه کنی که از آسیب‌پذیری یا آسیب مجددت جلوگیری کنه. این دید محدود زندگیت رو محدود میکنه و باعث میشه بسیاری از تجربیات شگفت‌انگیزی که زندگی سر راهت قرار میده رو از دست بدی.

خشم و ناامیدی

افراد مبتلا به ترومای چمدان عاطفی تمایل دارن، بدترین چیزهایی رو که به صورت روزانه براشون اتفاق افتاده، دوباره تجربه کنن، اتفاقاتی که اونها رو از زندگی کامل و ارتباط با دیگران باز میداره.

این احساس منجر به خشم و ناامیدی باقی‌مانده میشه. که متوجه خودت، شریک عاطفی فعلی، دوستان یا اعضای خانوادت بشه.

احساس گناه و پشیمانی

ممکنه دائماً به گذشته یا موضوع فعلی فکر کنی که نتونستی حلش کنی. ممکنه از تصمیماتی که در گذشته گرفتی پشیمان باشی یا به خاطر رفتارهای خودت احساس گناه کنی.

امکان داره به حدی درگیر گذشته باشی که سعی کنی از طریق نشخوار فکری، به امید تغییر وضعیت، توبه کنی.

قرار گرفتن در معرض ترومای چمدان عاطفی، میتونه سلامت روانت رو دچار اختلال کنه. و باعث اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ، اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی بشه.

علل ترومای حل نشده چمدان عاطفی

برخی از علل بالقوه ترومای حل نشده توشه احساسی:

  • سو استفاده
  • ترومای دوران کودکی
  • غفلت یا نیازهای برآورده نشده
  • جدایی‌های دردناک یا درگیری‌های عاشقانه
  • سایر رویدادهای استرس زا، ترسناک یا آسیب‌زا

برای مثال، فردی قدردان تلاش‌های شما نباشه، آزار جسمی یا عاطفی رو تجربه کرده باشی، یا برای مدت طولانی‌تر از آنچه باید در رابطه ناسالم باقی مونده باشی.

زمانی که منابع زیادی در اختیار یک فرد بگذاری. زمان، پول، احساسات -و نتیجه با آنچه که در اختیارش قرار دادی متناسب نباشه.

مقابله با ترومای چمدان عاطفی

  • اولین قدم این که چمدان استعاری رو که حمل میکنی شناسایی کنی. تاثیری که بر روی تو داره و اینکه چطور دنیای امروزت رو رنگ آمیزی میکنه بشناسی. توسعه خودآگاهی و بینش مهمه.
  • روی زمان حال تمرکز کن. مردم تمایل دارن پاهاشون رو در دو جهان نگه دارن. یکی در تجربیات گذشته و دیگری در زندگی فعلی. مهمه که تشخیص بدی چه زمانی به دنیای کنونی از دریچه گذشته نگاه میکنی و خودت رو به زمان حال برگردونی.

کلام آخر روانشناسی زیما

تجربیات آسیب زا میتونن ما و نحوه نگرش ما به جهان رو تغییر بدن. اونها میتونه بر نحوه عملکرد ما تأثیر بگذاره و اعتماد دوباره به مردم رو برای ما سخت کنه. مهمه که بفهمی آسیب‌های جبران‌ناپذیر گذشته‌ چگونه بر تو تأثیر میگذاره و برای رفع اون گام‌هایی مثبت برداری تا به حال حاضرت آسیب نرسه. در این مسیر میتونی از کمک مشاوران زیما استفاده کنی.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *