سندروم سیندرلا Cinderella Syndrome

by | مرداد 8, 1401 | زنان | 0 comments

سیندرلا، شخصیت افسانه‌ای که توسط خانواده ناتنی‌اش سرکوب می‌شود تا اینکه به طور جادویی در یک رقص شرکت می‌کند و در نهایت با یک شاهزاده ازدواج می‌کند.سندروم سیندرلا ترس از مستقل بودن زنان است.
سندروم سیندرلا مفهومی برای تعریف زنانیِ که از مستقل بودن می‌ترسن. زنان مبتلا به سندرم سیندرلا به پناه و حمایت مردان نیاز دارن. این سندرم برای زنان مانند یک وابستگی روانیِ، زنان انتظار دارن که مردی بیاد و کنترل زندگی آنها رو در دست بگیره تا بتونن شاد زندگی کنن.

نشانه‌هایی که نشون میده شما به سندروم سیندرلا مبتلا هستین

سندروم سیندرلا، عقده سیندرلا و اختلال سیندرلا همه نام‌های یک وضعیت روانین. در عقده سیندرلا یک زن از استقلال واقعی میترسه. در تخیلاتش منتظرِ یک شوالیه با زره طلایی و اسب سفیدِ تا بیاد نجاتش بده و ازش مراقبت کنه. عقده سیندرلا، باعث عدم موفقیت در شغل و اضطراب در مورد موفقیت میشه . باعث ترس از اینکه استقلال باعث از دست دادن زنانگی میشه. این ترس‌ها تعجب آور نیستن، با توجه به اینکه تا همین یک نسل پیش وابستگی به طور جدایی ناپذیری با زنانه بودن مرتبط بود. اولین بار اصطلاح “کمپلکس سیندرلا” توسط آگاتا کریستی در یک رمان معمایی جنایی مطرح شد. بعد از اون کتابی با موضوع سندروم سیندرلا توسط کولت داولینگ نوشته شد، و توجه عمومی رو در سراسر جهان به خودش جلب کرد. اگر شما هم احساس وابستگی عاطفی ناسالم به دیگران دارید تا پایان این مقاله همراه زیما باشید .

سندروم سیندرلا چیه؟

داولینگ در کتاب “ترس پنهان زن‌ها از استقلال” نوشته : به طور سنتی زنها از بدو تولد، برای حفظ امنیت عاطفی و فیزیکیشون مشروط به وابستگی به دیگران “به ویژه مردان” هستن. داولینگ از مقایسه شخصیت افسانه‌ای سیندرلا استفاده میکنه که برای نامادری بدجنسش آشپزی و نظافت میکنه. اما در نهایت توسط «شاهزاده ای جذاب» نجات پیدا میکنه و شاهزاده تا آخر عمر از اون حمایت و مراقبت میکنه. زنانی که سندروم سیندرلا دارن ممکنه در حالی که یک مرد ازشون مراقبت می‌کنه از زندگی در «پناهگاهی امن» و خانه‌داری احساس راحتی کنن.

داولینگ از کشف عقده سیندرلای خودش صحبت میکنه و میگه:

از روزی که تصمیم گرفته بعد از چندین سال زندگی مستقل، زندگی با مردی رو شروع کنه:

از لحظه‌ای که فرصت تکیه دادن به کسی پیدا شد، از حرکت به جلو باز ایستادم. در واقع به بن بست رسیدم. من دیگر تصمیمی نمی گرفتم، به ندرت به تنهایی جایی می رفتم، به ندرت با دوستانم ملاقات می کردم. در طول شش ماه من به یک ضرب الاجل نرسیده بودم و از اصطکاک مربوط به قرارداد با یک ناشر پیشگیری میکردم. فرار از استرس به هدف ناخودآگاه من تبدیل شد. من به عقب لغزیده بودم – این عقبگرد، واقعاً مثل یک وان آب ولرم – راحت بود. زیرا مراقبت از باغچه ی گل و سازماندهی خرید مواد غذایی و «شریک خوب» بودن راحتتر از حضور در دنیای بزرگسالان هست .

علائم عقده سیندرلا

حتی زنی به ظاهر مستقل هم ممکنه علائم سندروم سیندرلا رو تجربه کنه، زنی با علائم سندروم سیندرلا ممکنه علائم زیر رو داشته باشه:

  • در مسایل مالی، عاطفی، اجتماعی و فکری هیچ استقلالی از خودت نداری
  • انتخاب‌ها و تصمیم‌های مهم زندگیت، به نظر شریک عاطفیت وابسته باشه
  • از اینکه به تنهایی زندگی کنی احساس اضطراب میکنی
  • تصمیم برای مسایل مهم زندگی به تنهایی برات دشوار یا غیرممکنه
  • در دفاع از خودت و انجام کارهای مربوط به خودت مشکل داری
  • نقش سنتی خانه داری و مادر رو ترجیح میدی
  • ترجیح میدی همیشه با کسی رابطه‌ی عاشقانه داشته باشی”معمولاً کسی که میشه اون رو «قوی» توصیف کرد”
  • پنهانی یا آشکارا تمایل شدیدی به اینکه دیگران از تو مراقبت کنن داری
  • مسئولیت زندگیت رو قبول نمیکنی و منتظر یک ناجی هستی و نقش قربانی رو بازی میکنی
  • منتظری دیگران تو رو به خوشبختی و آرزوهات برسونن

زنان مبتلا به سندروم سیندرلا، ممکنه به این دلیل که والدینشون رفتار درستی نداشتن و باهاشون بدرفتاری یا بهشون بی توجهی کردن، آرزوی یک نجات دهنده، شاهزاده جذاب رو داشته باشن تا ازشون مراقبت کنه.

چه زمانی برای سندروم سیندرلا از روانشناس کمک بگیریم؟

هر خانمی که علائم بالا رو داره لزوماً به سندروم سیندرلا مبتلا نیست. بسیاری از خانوم‌ها در نقش‌های سنتی زنانه شراکت سالمی با همسرشون دارن و متقابلاً به همدیگه وابسته هستند. بسیاری از خانومها در تصمیم گیری برابر با شریک زندگیشون شرکت می کنن، حتی اگر از بیرون زندگیشون قابل مشاهده نباشه.

اگر زندگی و قبول مسئولیت کامل زندگی و رفاه خودتون باعث ترس و اضطراب شدیدتون میشه، نیازِ دارید که به دنبال مشاوره حرفه ای باشید. روانشناس و مشاوران گروه روانشناسی زیما به شما کمک می‌کنن راه‌هایی برای غلبه بر ترس‌هاتون پیدا کنید و کیفیت زندگی عاطفیتون رو بهبود ببخشید. چه سندرم سیندرلا داشته باشید یا نه!

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *