فاصله سنی زیاد در روابط عاطفی

by | آذر 1, 1401 | زنان, رابطه زن و مرد, مردان | 0 comments

فاصله سنی زیاد چه یک سلبریتی باشی، چه شخصی که عادی، همیشه کمی توجه رو به خودش جلب میکنه.

روابط عاطفی با فاصله سنی زیاد
فاصله سنی زیاد در روابط عاطفی 3

فاصله سنی زیاد

روابط با فاصله سنی زیاد معمولاً به اختلاف سنی حداقل 10 سال بین شرکا اشاره داره. به طور کلی، تعریف روابط فاصله سنی و اینکه چه چیزی قابل قبوله و چه چیزی قابل قبول نیست، بر اساس جنسیت، سن و هنجارهای فرهنگی افراد متفاوته.

تاریخچه روابط با اختلاف سنی

به طور کلی، مردان تمایل بیشتری به انتخاب زنانی دارن که به طور قابل توجهی جوان‌تر هستن. طبق مطالعات متعدد، این موضوع ریشه‌های تکاملی داره.

از جایی که مردان سن باروری محدودتری ندارن، در آینده میتونن بچه‌دار بشن. از نظر تاریخی، این امر باعث شده که زنان برای رابطه با مردان مسن‌تر گارد کمتری داشته باشن، چون نیازی به نگرانی در مورد باروری مردان ندارن.

مردان مسن‌تر هم به دلیل سن و تجربه‌شون، و امکانات مالی بیشتری که در اختیار دارن، میتونن برای زنان جذاب‌تر باشن، و به راحتی از فرزاندان آیندشون حمایت و مراقبت کنن. این منجر به یک ازدواج موفقیت آمیز برای اونها میشه چون زنان جوان‌تر احتمال باروری بیشتری دارن. علاوه بر این در گذشته، زنان هیچ مزیتی برای قرار ملاقات با مردان جوان‌تر پیدا نمی‌کردن.

دیگر مقالات: تست شخصیت شناسی mbti

انگ روابط با شکاف سنی در عصر امروزی

در حالی که امروزه ملاحظات تکاملی چندان اهمیتی نداره، روابط با فاصله سنی زیاد هنوز در فرهنگ مدرن با انگ هایی مواجه هستن.

هنوز خیلی از مردم بر این باورن که یکی از زوجین تنها به دلیل اینکه از عضو دیگر به نحوی استفاده کنه وارد رابطه میشه.

علاوه بر سن، در نظر گرفتن عواملی مثلِ نژاد، گرایش جنسی، و وضعیت اجتماعی-اقتصادی در رابطه با زوج‌هایی با شکاف سنی بسیار مهمه.

رایج‌ترین انگ اینه که اگر زن جوان‌تره، حتماً یک به دنبال پول هست. حتما آدم مادی هست. یا اینکه اگر زن بزرگتر باشه، حتماً در تلاشه تا جوانی خودش رو بازپس بگیره و احتمالاً دنبال توجه هست.

چالش های ارتباط عاطفی با اختلاف سنی زیاد

چالش‌ها تا حد زیادی به شرایط بستگی دارن، اما چند موضوع مشترک وجود داره که معمولاً در روابطی با فاصله سنی بالا ایجاد میشه.

مراحل مختلف زندگی و فاصله سنی زیاد

واضح‌ترین این چالش‌ها اینه که زوجین در مراحل زندگی کاملاً متفاوتی با شریک زندگی خودشون قرار دارن. این موضوع برای افرادی که از سن باروری گذشتند کمتر کاربرد داره.

بسیاری از سؤالات بزرگ‌تر بودن در این روابط، بیشتر از سوی زنان مطرح میشه، چون آنها کسانی هستن که در رابطه با بچه‌دار شدن با یک جدول زمانی مواجهن.

مکالمات مداوم، در مورد اولویت‌ها و انتظارات و گوش دادن به پارتنر راه حل مناسبی برای این چالشه.

پویایی قدرت در فاصله سنی زیاد

یکی دیگه‌ای از مسائل مهمی که رابطه با شکاف سنی با اون مواجه هست، احتمال وجود پویایی قدرته. مخصوصاً برای افراد 20، 30 و 40 ساله، اگر 10 سال یا بیشتر اختلاف سنی وجود داشته باشه، این احتمال که یک نفر از نظر شغلی و مالی در موقعیت متفاوتی باشه وجود داره.

آگاهی از این قدرت و اطمینان از اینکه شروع به کنترل گزینه‌های شریک عاطفیش نمیکنه، مهمه. فردی که که حمایت مالی میشه، نباید به دلیل این حمایت احساس کنه که در رابطه به دام افتاده.

مزایای اختلاف سنی زیاد

برخی مطالعات نشون میدن نبود حمایت اجتماعی بر رابطه‌های با فاصله سنی زیاد میتونه منجر به رضایت کمتر از رابطه بشه، اما مزایای این روابط هم وجود داره که باید بهش اشاره کرد.

هر شریک عاطفی برای این انگ آمادس

زنان زمان بیشتری رو صرف ارزیابی هزینه‌ها و مزایای این روابط میکنن، و بدنامی رو پیش‌بینی میکنن. به این منظور، تمایل دارن با شریکشون در حالت شفاف‌تر و صادقانه‌تر وارد روابط بشن، چون اغلب مجبور بودند همون ابتدا درباره نتایج بالقوه بحث کنن.

زنان تمایل بیشتری به جستوجوی شادی دارن

مطالعات نشان میده روابط با اختلاف سنی که زنان مسن‌تر هستن باعث رضایت بیشتر این زنان در مقایسه با سایر هم سن و سال‌های خودشون میشه. به این دلیل که در این روابط از نظر مالی و شغل برابر هستند. برای مردان، اگر شریک زن آنها مسن‌تر باشه، رضایت از رابطه ثابت میمونه، بنابراین واقعاً یک برد-برد هست.

شرکای درگیر امید به زندگی طولانی تری دارن

طبق بررسی‌ها افرادی که در روابطی با فاصله سنی زیاد زندگی میکنن، بیشتر عمر میکنن. دلیلش تفاوت باروری، توانایی شریک جوان در مراقبت از شریک بزرگتر تا دوران پیری و امنیت اقتصادی هست.

کلام آخر

روانشناسی زیما میگه فاصله سنی مطلقاً بر شکست یا موفقیت رابطه ارتباط نداره. این عوامل به خود شخص بستگی داره. به یاد داشته باشید که همیشه از اختیار با شماست. مطمئن بشید که هر دوی شما فضایی برای ارتباط و نیازها و مرزهای خودتون اختصاص دادید. برای اطمینان از یک انتخاب درست میتونین از مشاوران و زوج درمانگران زیما کمک بگیرید. در نهایت هم اگر دوست دارید در مورد روابط عاطفی اطلاعات بیشتری داشته باشین، نوشته ی رابطه‌ عاطفی موازنه‌ای شیرین و نشانه‌های رابطه عاطفی سالم رو مطالعه کنین.

لازمه بگیم که دوره‌ی رابطه عاطفی ناقوس عشق، یکی از دوره‌هایی هست که میتونید از اون برای بهبود شرایط رابطه عاطفی خودتون استفاده کنید.

اگر هم به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد آمادگی شروع رابطه عاطفی هستین، زیما به شما پیشنهاد میکنه، پادکست آیا من آمادگی شروع یک رابطه عاطفی رو دارم رو هم گوش کنید.

اگر هم فکر میکنین برای مدیریت رابطه عاطفی خود به مشاوره نیاز دارین، مشاوره زوج درمانی زیما در خدمت شماست.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *