پس از طلاق و جدا شدن، چطور به خودمون کمک کنیم؟

by | شهریور 8, 1401 | رابطه زن و مرد | 0 comments

افسردگی و احساسات پس از طلاق و جدا شدن چگونه هستن؟

طلاق و جدا شدن میتونه آسیب جدی به سلامت روحی و جسمی تو وارد کنه. پایان یک رابطه عاطفی منجر به تغییرات عمده‌ای در امور مالی و موقعیت تو ایجاد میکنه و آشفتگی عاطفی زیادی به همراه داره. همه احساسات پس از طلاق و جدا شدن می‌تونن کاملاً طبیعی باشن. مگر اینکه منجر به احساس غم و بی‌تفاوتی طولانی مدت بشن. مطالعات نشون میدن حالت‌های بعد از جدایی بسیار شبیه افسرگیه بالینیه! احساس غم و اندوه پایان رابطه از خفیف تا شدید متفاوتن.

در موارد شدیدتر ممکنه علایم زیر رو تجربه کرده باشید:

  • احساس ناامیدی و درماندگی
  • کاهش یا افزایش وزن- تغییرات اشتها
  • خواب کم یا زیاد
  • از دست دادن لذت و علاقه
  • احساس بی‌ارزشی، غم و پوچی
  • خستگی و کمبود انرژی
  • بی‌حوصلگی
  • فکر کردن به مرگ و خودکشی

غم و اندوه یک واکنش طبیعی بعد از یک رویداد استرس زا در زندگی ما هست. تحقیقات نشون میده طلاق و جدا شدن افراد رو عمیقاً تحت تاثیر قرار میده. و مردم تجربیاتی مثل پریشانی، تنهایی و از دست دادن عزت نفس رو گزارش کردند.

اگر علائم شدیدتر رو احساس کردین لازمه که از مشاوران و روانشناسان حرفه‌ای زیما کمک بگیرید. مشاور شما میتونه بهتون کمک کنه دیدگاهتون رو اصلاح کنید. به الگوی افکار منفیتون رسیدگی کنید و مهارت‌های مقابله‌ای رو یاد بگیرید. در ادامه ما به دنبال راهکارهایی هستیم که خود شما بتونید به حال خودتون پس از طلاق و جدا شدن کمک کنید.

بعضی اقداماتی که میتونه بهت کمک کنه در مقاله چند توصیه برای داشتن احساس بهتر بعد از جدایی گفته شد در ادامه راههای بیشتری رو با هم یا می‌گیریم:

برای کمک به خودمون پس از طلاق و جدا شدن چه کار کنیم؟

یک ماجراجویی انفرادی رو برنامه‌ریزی کن

بعد از گذروندن زمان زیادی به عنوان زوج، یادگیری دوباره مجرد و تنها بودن دشواره. فکر کردن به انجام کاری به صورت انفرادی ممکنه در ابتدا کمی دلهره‌آور به نظر برسه. همین‌طور میتونه بسیار رهایی بخش باشه. این تجربه می‌تونه گذروندن یه عصر آرام به تنهایی باشه.یا پیاده‌روی در کوهستان، یا برنامه‌ریزی برای یک استراحت کوتاه، نکته کلیدی اینه که به تنهایی خودت عادت کنی. اگه در پیدا کردن ایده مشکل داری، کاری رو انتخاب کن، که پارتنر سابقت هرگز اون رو انجام نمیداد و واقعاً دلت میخواست انجام بدی. این یه فرصت عالی برای جبران زمان از دست رفتته و شاید یک یادآوری مفید برای اینکه چرا تو و پارتنرت برای هم مناسب نیستین.

با افراد دیگه ارتباط برقرار کن

در حالی که وسوسه‌انگیزه که در اتاق خوابت پنهون بشی و غرق در حسرت‌های خودت بشی، اما این پاسخ سالمی به جدایی نیست. در عوض، روی برقرای ارتباط با دیگران هدف‌گذاری کن. برای تماس با خانواده و دوستانت وقت بگذار. حتی برای گذروندن وقت با دیگران دست دراز کن. هرگز قدرت خندیدن و انجام یک کار سرگرم‌کننده با افرادی که تورو دوست دارن و حمایت می‌کنن دست کم نگیر. این یک راه عالیه که ذهنت رو از پارتنر سابقت دور نگه داری.

یک لیست تماس اضطراری از افرادی تهیه کن که میتونی موقع ضعف و تنهایی باهاشون تماس بگیری. در واقع در اون شب‌هایی که وسوسه میشی با همسر یا پارتنر سابقت تماس بگیری و در مورد ملاقات مجدد بپرسی، به جای اون با افرادی که در لیست اضطراریت قرار دارن تماس بگیری تا در لحظات دیوانه کننده ساعت 2 بامداد ازشون کمک بخوای.

قبول کن تموم شده

خیلی وسوسه‌انگیزه که امیدوار بشی با پارتنر سابقت دوباره بهم برگردین اما در بیشتر مواقع احتمال وقوعش خیلی پایینه. در نتیجه بهتر قبول کنی این رابطه به پایاین رسیده و زمان اون رسیده که به تنهایی ادامه بدی. اگر قبول نکنی، در برزخ انتظار گیر خواهی کرد و امیدواری که همسر سابقت به اشتباه خودش پی ببره و دوباره با هم جمع بشید.

این موضوع باعث میشه زمان زیادی رو صرف تجریه و تحلیل اشتباهاتتون در رابطه میکنی و اینکه چطور تغییر کنی تا پارتنر سابقت رو برگردونی.

کلام آخر زیما

چه آغازگر جدایی بودی، یا بی اطلاع مهم اینه که باید این روزهارو پشت سر بزاری و ادامه بدی. تشکیل یک شبکه پشتیبان قوی، مراقبت از سلامتیت، یادگیری مهارت حل مساله، تلاش برای بهبود عزت نفس میتونه بهت تو این شرایط کمک کنه. سعی کن برا خودت اهدافی تعیین کنی و به سمت رسیدن به اونها کار کنی، و برای حل مشکلاتت قدم برداری، تا در زندگیت احساس هدفمندی و با‌ارزشی کنی. مشاوران و روانشناسان زیما در مسیر زندگی بعد از طلاق و جدایی همراه شما هستن.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *