رابطه توهین آمیز ! چرا ترک یک رابطه سمی سخته؟

by | آبان 29, 1401 | دسته‌بندی نشده | 0 comments

رابطه توهین آمیز: تو این مقاله زیما با هم می‌خونیم، چرا ترک کردن رابطه اشتباه ممکنه سخت باشه و دلایلش رو بررسی می‌کنیم.

وقتی دیگران متوجه میشن یک نفر در یک رابطه توهین‌آمیز و سمی هست، تعجب میکنن که چرا اون شخص شریک زندگیش یا پارتنرشو ترک نمیکنه. واقعیت اینه که برای کسی که در اون موقعیت قرار داره واقعاً به این سادگی نیست.

تموم کردن رابطه توهین آمیز و سمی، یه فرایند ترسناک، پیچیده و طاقت فرساست. ممکنه شخص قبل از اینکه در نهایت بتونه به رابطه رو تموم کنه و فرار کنه چندین بار تلاش کنه.

رابطه توهین آمیز ! چرا ترک یک رابطه سمی سخته؟

دلایلی که باعث میشه ترک یک رابطه ناسالم مشکل باشه

امید به بهتر شدن اوضاع در رابطه توهین آمیز

ممکنه شخص همچنان به شریک زندگیش اهمیت بده یا امیدوار باشه اوضاع بهتر میشه. ممکن شریک زندگی فرد بهش قول بده که تغییر کنه و فرصت دیگه‌ای خواسته باشه.

سوء استفاده میتونه دوره‌ای باشه و یک مرحله توهین‌آمیز ممکنه با یک دوره شیرین همراه بشه. که همه چیز شگفت‌انگیز به نظر برسه. با اینکه، این دوره خوب و خوش بودم میتونه فریبنده باشه، ممکن به یک دوره سوء استفاده دیگه منجر بشه.

تجربه ترومای گذشته

افرادی که یک عمر ضربه روحی یا سوء استفاده رو تحمل کردن ممکنه واکنش‌های انجمادی یا تجزیه‌ای رو تجربه کنن، جوری که انگار بی‌حس هستن و نمیتونن آنچه رو که اتفاق میفته پردازش کنن. این موضوع پاسخگویی در هنگام وقوع سوء استفاده و رابطه توهین آمیز رو دشوارتر میکنه.

منیپولیت یا پدیده چراغ گاز

ممکنه فرد احساس سردرگمی کنه، واقعیت خودش رو زیر سوال ببره، از خودش بپرسه که آیا مسئولیت سوء استفاده ازش رو بر عهده داره یا نه؟ و پس از اینکه فرد آزاردهنده احساس درماندگی، بی ارزشی و ناتوانی رو در شخص ایجاد کرد، احساس کنه قادر به ترک اون نیست. این موضوع باعث میشه که اعتماد به نفس برای ترک فرد آزارگر به سختی جمع بشه.

احساس انزوا در رابطه سمی

سوء استفاده ککنده‌ها شریک زندگیشون رو از دوستان و اعضای خانواده جدا میکنن، بنابراین ممکنه فرد احساس کنه جایی برای رفتن نداره. برداشتن چنین گامی و ترک یک رابطه توهین آمیز و سمی بدون سیستم پشتیبانی دشواره.

داشتن فرزند

ترک یک والد مشترک دشواره. ممکنه فرد نخواد زندگی فرزندانش رو مختل کنه، خانواده رو متلاشی کنه و بچه‌ها رو از والد دیگه خودش دور کنه. خیلی سخته به خصوص اگر فرد والد خوبی باشه اما شریکی بدرفتار باشه. ممکنه از دور شدن از فرزندانش بترسوندش، به خصوص اگر همسرش تهدیدش کرده باشه.

وابستگی مالی

ممکنه فرد درآمد یا پس‌اندازی نداشته باشه یا شریک زندگی‌اش کنترل امور مالی او را در دست داشته باشه. ممکنه به پول نقد، کارت ها یا حساب های بانکی خودش دسترسی نداشته باشه.

مواجهه با تهدید در رابطه توهین آمیز

ممکنه فرد آزاردهنده تهدید کرده باشه که در صورت تلاش برای ترک، به شخص آسیب میرسونه. این تهدیدها حتی ممکنه به اعضای خانواده، دوستان یا حیوانات خانگی هم سرایت کنه.

تشخیص ندادن رابطه توهین آمیز و سمی

گاهی اوقات تشخیص اینکه مورد آزار قرار گرفتی برای افراد سخته، به خصوص اگر سال‌ها با هم زندگی کرده باشن.

مواجهه با فشار جامعه و خانواده برای با هم ماندن

جامعه تمایل داره افراد رو تشویق کنه که از روابطشون دست نکشن و بدون توجه به این که چه اتفاقی میفته،حفظش کنن. طلاق باعث انگ اجتماعی میشه و حتی جدایی‌ها، شکست‌های شخصی تلقی میشن. فشار زیادی برای داشتن یک رابطه عالی وجود داره.

تمایل نداشتن به اعتراف درمورد رابطه سمی

شخصی که مورد آزار قرار میگیره ممکنه از اعتراف به دیگران بترسه، خجالت بکشه. قربانی بیشتر وقتها به خاطر مورد آزار قرار بودن سرزنش میشه و این اصلا کمکی نمیکنه.

اگر در یک رابطه توهین آمیز و سمی هستی و به ترک رابطه فکر میکنی:

  • تقصیر تو نیست
  • بدرفتاری عشق نیست
  • سوء استفاده اغلب تشدید میشه
  • تو مسئول سوءاستفاده‌گر نیستی

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.