10راه برای تبدیل شدن به یک رهبر بهتر

by | خرداد 19, 1401 | کسب و کار | 0 comments

چه چیزی باعث می‌شود که برخی افراد در نقش رهبری برتر باشند؟ بحث‌های اولیه روان‌شناسی رهبری اغلب نشان می‌دهد که مهارت‌ و توانایی‌ رهبری با افراد متولد می‌شود. اما برخی از نظریه‌های جدیدتر نشان می‌دهد علاوه بر داشتن ویژگی‌های خاص رهبری که در طبیعت افراد است، تجربه و متغیرهای موقعیتی نیز نقش مهمی دارد.

شما Top of Form

Bottom of Form

Top of Form

Bottom of Form

چگونه یک رهبر قوی را توصیف می‌کنید؟ در مطالعات انجام شده، ویژگی های رهبری مانند قاطعیت و تطبیق پذیری، هوشمندی،  وظیفه شناسی به عنوان مهمترین فاکتورها ذکر شده است.

رهبران تحول آفرین مثبت، توانمند و الهام بخش هستند. برای کارکنان ارزش قائل می‌شوند و به آنها انگیزه می‌دهند تا عملکرد بهتری داشته باشند. به عنوان افرادی مشتاق، پرشور و پرانرژی شناخته می‌شوند و به دنبال کمک به هر یک از اعضای گروه برای دستیابی به پتانسیل کامل خود هستند.

 چه کاری می‌توانید انجام دهید تا این ویژگی های ارزشمند رهبری را در خود پرورش دهید و به رهبری قوی تر و موثرتر تبدیل شوید؟ نکات زیر به عنوان راهی برای تبدیل شدن به یک رهبر قوی در نظر بگیرید و به روش هایی فکر کنید که می‌توانید این استراتژی‌ها را در زندگی خود پیاده سازی کنید.

با شناخت سبک رهبری خود شروع کنید

alexander mils R0t2pAukP9E unsplash
10راه برای تبدیل شدن به یک رهبر بهتر 2

شناخت سبک رهبری فعلی شما ضروری است. نقاط قوت شما چیست؟ کدام حوزه ها نیاز به بهبود دارند؟ یکی از راه‌های شروع ارزیابی مهارت‌های خود این است که در یک آزمون سبک رهبری شرکت کنید تا یک ایده کلی از نحوه رهبری خود به دست آورید. هنگامی که آزمون را کامل کردید، در مورد ویژگی های اصلی سبک غالب خود مطالعه کنید. آیا این خصوصیات به رهبری شما کمک می‌کند یا مانع شما است؟ هنگامی که مشخص کردید که کدام حوزه ها نیاز به کار دارند، می‌توانید به دنبال راه‌هایی برای بهبود توانایی‌های رهبری خود باشید.

خلاقیت را تشویق کنید

ترغیب ذهنی یکی از ویژگی‌های رهبری است که رهبری تحول آفرین را تعریف می‌کند. کارکنان باید تشویق شوند تا خلاقیت خود را بروز دهند. رهبری مؤثر باید برای دستیابی به این اهداف، چالش‌های جدیدی را با پشتیبانی فراوان ارائه دهند. یکی از راه‌های پرورش خلاقیت، ارائه چالش‌هایی به اعضای گروه است. مطمئن شوید که اهداف در چارچوب توانایی‌های آن‌ها هستند. هدف از این تمرین این است که افراد توانایی‌های خود را افزایش دهند اما از موانع موفقیت ناامید نشوند.

برای کارکنان خود رهبر و الگو باشید

 نفوذ آرمانی یکی دیگر از چهار مؤلفه کلیدی رهبری تحول آفرین است. رهبران تحول آفرین نمونه رفتارها و ویژگی‌هایی هستند که در کارکنان خود تشویق می‌کنند.  اعضای گروه این رهبران را تحسین می‌کنند و تلاش می‌کنند تا از رفتار آنها الگوبرداری کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که رهبران می‌توانند یک باور خاص را پرورش دهند و سپس آن الهام را به کارکنان خود منتقل کنند.

پرشور باشید

رهبران بزرگ فقط بر واداشتن اعضای گروه به انجام وظایف متمرکز نیستند. آنها علاقه و اشتیاق واقعی برای پروژه‌هایی که روی آنها کار می‌کنند، دارند. شما می‌توانید این کیفیت رهبری را با فکر کردن به راه های مختلفی که می‌توانید علاقه و توجه خود را ابراز کنید، توسعه دهید. بگذارید مردم بدانند که به پیشرفت آنها اهمیت می‌دهید. وقتی یک نفر چیزی را با بقیه اعضای گروه به اشتراک می‌گذارد، حتما به او بگویید که چقدر از این مشارکت ها قدردانی می‌کنید.

گوش کنید و به طور موثر ارتباط برقرار کنید

 یکی دیگر از کیفیت‌های مهم رهبری تحول آفرین، تمرکز بر ایجاد ارتباط فردی با اعضای گروه است. رهبری تحول آفرین زمانی مؤثر است که رهبران بتوانند دیدگاه خود را به کارکنان منتقل کنند. رهبران خوب باید به صورت شفاهی و غیرکلامی‌ نسبت به اعضای گروه خود توجه و نگرانی صمیمانه خود را ابراز کنند. با باز نگه داشتن خطوط ارتباطی، اطمینان حاصل کنند که اعضای گروه احساس مشارکت داشته و برای دستاوردهای خود به رسمیت شناخته می‌شوند.

به عنوان یک رهبر نگرش مثبت داشته باشید

 رهبران تحول آفرین نگرش مثبت و خوش بینانه‌ای دارند که به عنوان منبع انگیزه برای کارکنان عمل می‌کند. اگر رهبران دلسرد یا بی‌تفاوت به نظر برسند، اعضای گروه نیز ناامید می‌شوند. حتی زمانی که اوضاع تاریک به نظر می‌رسد و کارکنان شما احساس ناامیدی می‌کنند، سعی کنید مثبت اندیش باشید. در مواجهه با چالش‌ها حس خوش بینی و امید خود را حفظ کنید.

دیگران را به مشارکت تشویق کنید

اجازه دهید اعضای تیم بدانند که از ایده‌های آن‌ها استقبال می‌کنید. رهبرانی که مشارکت اعضای گروه را تشویق می‌کنند، اغلب به عنوان رهبران دموکراتیک یا مشارکت‌کننده شناخته می‌شوند. در حالی که حرف آخر در مورد همه تصمیم‌ها با آن‌ها است، اعضای تیم را تشویق می‌کنند تا در ارائه ایده‌ها و برنامه‌ها نقشی فعال داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از سبک رهبری دموکراتیک منجر به تعهد بیشتر، حل خلاقانه‌تر مسائل و افزایش بهره‌وری می‌شود.

به کارکنان خود انگیزه دهید

رهبران تحول آفرین همچنین انگیزه های الهام بخش برای تشویق کارکنانشان فراهم می‌کنند. البته، انگیزه دادن همیشه آسان نیست. خوشبختانه، برای برانگیختن اعضای تیم خود به سخنرانی های انگیزشی نیاز ندارید. برای اینکه بدانید با چه روشی می‌توانید به کارکنان خود انگیزه دهید، بهتر است از خدمات مشاوره سازمانی زیما استفاده کنید.

برخی از ایده ها عبارتند از: علاقه نشان دادن به ایده ها و اهداف، کمک به کارکنان برای احساس مشارکت در فرآیند، به رسمیت شناختن، تمجید، و پاداش به دستاوردهای افراد.

شناسایی و ارائه پاداش

 یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک رهبر خوب شناسایی و ارائه پاداش مؤثر است. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به کارکنان احساس قدردانی و شادی است. همچنین تعجب آور نیست که افراد شاد در محل کار عملکرد بهتری دارند.

به امتحان کردن چیزهای جدید ادامه دهید

چه کسی می‌گوید رهبری یک رابطه یک طرفه است؟ همانطور که برای توسعه برخی از این ویژگی های رهبری تلاش می‌کنید، فراموش نکنید که به دنبال بازخوردها و الهام گرفتن از کارکنان خود باشید. به چیزهایی که در گذشته موثر بوده اند توجه کنید و همیشه به دنبال راه های جدید برای الهام بخشیدن، انگیزه دادن و پاداش دادن به اعضای گروه باشید.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *