روان درمانی فردی چیست؟ آشنایی با این تکنیک

by | آبان 9, 1402 | خودشناسی | 0 comments

روان درمانی فردی چیست؟

آیا به کمک نیاز دارید؟ می‌دانید که روان درمانی فردی چیست؟ مشاوره فردی فرصتی شخصی برای دریافت حمایت و تجربه رشد در زمان‌های چالش‌برانگیز زندگی است. مشاوره فردی می‌تواند به فرد کمک کند تا با بسیاری از موضوعات شخصی در زندگی مانند خشم، افسردگی، اضطراب، سوءمصرف مواد، چالش‌های ازدواج و روابط، مشکلات والدین، مشکلات مدرسه، تغییرات شغلی و غیره مقابله کند.

همه ما در طول زندگی با چالش‌های متعددی روبرو می‌شویم که ممکن است روش برخورد و مدیریت این موقعیت‌ها را ندانیم. در این شرایط بهترین راه کمک گرفتن از روان‌شناس و مشاوره حاذق است. جهت دریافت انواع روان درمانی می‌توانید از متخصصین مرکز مشاوره زیما کمک بگیرید.

روان درمانی فردی؛ بهترین تکنیک مدیریت چالش‌ها

مشاوره فردی (که گاهی اوقات روان درمانی و گفتگو درمانی نیز نامیده می‌شود) فرایندی است که از طریق آن مراجعان به صورت انفرادی با یک پزشک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده در محیطی امن و محرمانه کار می‌کنند. مشاوره به افراد اجازه می‌دهد تا احساسات، باورها و رفتارهای خود را کشف کنند، خاطرات چالش‌برانگیز یا تأثیرگذار را مورد بررسی قرار دهند، جنبه‌هایی از زندگی خود را که دوست دارند تغییر دهند شناسایی کنند، خود و دیگران را بهتر درک کنند و در جهت تغییر مطلوب قدم بردارند.

مشاوره فردی، مشاوره‌ای است که بر نگرانی‌های فوری یا آینده نزدیک فرد متمرکز است. مشاوره فردی ممکن است شامل مشاوره و برنامه‌ریزی شغلی، غم و اندوه پس از مرگ یکی از عزیزان یا برخورد با مشکلات باشد. در مشاوره فردی بین مشاور و مراجعه کننده یک گفتگو تک به تک ایجاد می‌شود که فرد متقاضی درمان است. در طول جلسات، رابطه یا پیوندی تشکیل می‌دهند که اعتماد و رشد شخصی را امکان‌پذیر می‌کند.

اهداف، روند و مدت درمان در روان درمانی فردی چیست؟

به‌طورکلی، هدف روان درمانی صحبت از نگرانی‌های مربوط به سلامت روان و کمک به درمان‌جویان برای بهبود، رشد و حرکت به سمت زندگی پربارتر و از نظر روانی سالم است. درمان خوب مراجع محور است و اهداف خاصی برای درمان توسط شما و درمانگرتان تعیین می‌شود.

جلسات روان درمانی فردی معمولاً بین 45 تا 50 دقیقه طول می‌کشد. دفعات و مدت درمان جلسات به نیازها، اهداف درمانی و پیشرفت درمانجو بستگی دارد. بسیاری از نگرانی‌ها و مشکلات شما به آسانی با دریافت درمان کوتاه‌مدت برطرف می‌شوند و سایر نگرانی‌های مزمن یا پیچیده‌تر نیاز به جلسات درمانی طولانی‌مدت دارند.

در اینجا به تعدادی از مشکلات یا مسائلی اشاره می‌کنیم که می‌توان از طریق روان درمانی به آنها کمک کرد:

  • مشکلات مقابله با عوامل استرس زا.
  • تروما و تجربیات مرتبط.
  • انواع مختلف مشکلات پزشکی مانند زوال عقل، هذیان، ناتوانی و غیره.
  • انواع بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری، اسکیزوفرنی و غیره.
  • تعارضات زناشویی و بین فردی.
  • برای رشد شخصی و خودشکوفایی.

تحقیقات نشان داده است که روان درمانی منجر به عود کمتر شرایط رایج مانند افسردگی و اضطراب متوسط می‌شود و اثرات مثبت درمان بعد از جلسات نیز ادامه دارد. بسیاری از مراجعان مدت‌ها پس از پایان دریافت درمان، بهبود شرایط را احساس و گزارش می‌کنند. به طور کلی، روان درمانی اغلب مؤثرتر از دارو و درمان‌های پزشکی به تنهایی است که ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد کند.

چه کسی روان درمانی فردی را انجام می دهد؟

یک فرد آموزش دیده و واجد شرایط در روان‌شناسی (بالینی، مشاوره و رشته‌های مرتبط) باید روان درمانی را انجام دهد. روانپزشکانی آموزش‌های لازم در زمینه روان درمانی را دیده‌اند نیز واجد شرایط هستند. افرادی که روان درمان انجام می دهند باید دانش عمیقی در موضوعات مختلف روان‌شناختی و درمان‌های مرتبط داشته باشند. اکثر درمانگران در روان درمانی فردی مدرک کارشناسی ارشد در روان‌شناسی بالینی یا مشاوره دارند. از عناوین حرفه‌ای مختلفی بر اساس مدارک تحصیلی استفاده می‌شود؛ مانند روان‌شناس بالینی، روان‌شناس مشاور، روان درمانگر و مشاور. انتخاب درمانگر حرفه‌ای مناسب گام مهمی در پروسه درمان است.

اگر به دنبال روان درمانگر حرفه‌ای می‌گردید با کلینیک زیما تماس بگیرید.

در روان درمانی فردی چه انتظاری باید داشت؟

انجام درمان، تصمیم بزرگی است که هر فردی در برهه‌ای از زندگی خود باید بگیرد. درمان در محیط‌های مختلفی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز درمانی، مراکز توان‌بخشی و غیره بسته به نیاز برای مشکلات مختلف انجام می‌شود. با این حال، در ادامه انتظاراتی که باید در حین انجام روان درمانی فردی داشته باشید را اشاره می‌کنیم.

  • یک فضای امن بدون قضاوت که در آن می‌توانید بدون هیچ تردید و ترسی ابراز نظر کنید.
  • این که هر آنچه را که به اشتراک می‌گذارید محرمانه باید باقی بماند. نباید با کسی خارج از اتاق درمان به اشتراک گذاشته شود.
  • برنامه‌های درمانی متمرکز و فردی که به طور خاص برای رفع مشکلات یا نیازهای فرد طراحی شده‌اند.
  • بسته به نیاز و شدت مسائل، درمان می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.
فواید روان درمانی فردی چیست؟
فواید روان درمانی فردی چیست؟

روان درمانی فردی چیست؟ انواع روان درمانی

برای مشکلات و مسائل مختلف انواع مختلفی از درمان‌ها طراحی شده است. بعضی از آنها عبارت‌اند از:

درمان شناختی رفتاری: یک درمان کوتاه مدت با هدف تغییر افکار، احساسات و رفتار با شناسایی افکار غیر مفید و جایگزینی آنها با افکار مفید است.

درمان روان پویا: یک درمان طولانی مدت است که عمیق‌تر می‌شود و سعی می‌کند تعارضات درونی را که باعث ایجاد مشکلات می‌شود را درک کند.

درمان مبتنی بر اصلاح رفتار: عمدتاً برای تغییر الگوهای رفتاری دشوار کودکان استفاده می‌شود.

بیش از 100 روش مختلف درمانی وجود دارد که بسته به تخصص متخصص و نیاز درمانجو، نوع درمان انتخاب می شود.

صحبت با یک درمانگر در مقابل صحبت با یک دوست یا عضو خانواده

چرا یک نفر باید با یک درمانگر مشاوره کند نه اینکه مشکلات خود را با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در میان بگذارد؟ خیلی خوب است که کسی را در زندگی خود داشته باشید که با او احساس راحتی کنید، اما یک درمانگر به مشکل از دید متفاوت و علمی می نگرد. علت مشاوره کردن با درمانگر عبارتند از:

درمانگران آموزش دیده‌اند با تجربه‌ی مراجعان خود همدلی می کنند، بدون اینکه غرق شوند، فرار کنند، یا به شما بگویند که این مشکل بزرگی نیست. این آنها را به بهترین شنوندگان جهان تبدیل می کند.

درمانگران آموزش دیده اند به شما کمک می کنند تا نقاط کور خود را پیدا کنید. ممکن است دوستان اغلب آنچه را که می خواهید بشنوید به شما بگویند، در حالی که درمانگر بدون قضاوت، سؤالات درستی می پرسد تا شما را در مورد باورها و رفتارهای خود آگاه کند.

درمانگران برای کمک به شما در یافتن نقاط قوت درونی شما آموزش دیده اند. آنها می توانند داستان شخصی شما را بشنوند و ویژگی های اساسی که در نهایت باعث تغییر می شوند را شناسایی کنند.

مسلماً، درمانگران و دوستان همه یکسان ساخته نمی شوند. یک دوست خوب احتمالا بهتر از یک درمانگر بد است. اما ارزش فوق العاده ای در هر دو نوع رابطه، شخصی و حرفه ای وجود دارد. پس لطفا هر دو را پرورش دهید.

حرف آخر

در دنیایی که بیماری روانی و سلامت روان همچنان یک تابو باقی مانده است، انجام روان درمانی ممکن است یک کار دشوار به نظر برسد. با این حال، هر چه بیشتر بتوانیم جامعه‌ای ایجاد کنیم که فرایندهای ذهنی ناسالم را شناسایی کند، بهتر رشد می‌کنیم. بیایید انگ روان درمانی را از بین ببریم و هر زمان که نیاز بود کمک بگیریم.

در این مطلب به سوال روان درمانی فردی چیست؟ پاسخ داده شده است. در موقعیت‌های مختلفی که احساس درماندگی کردید و نیاز به کمک داشتید از متخصصین روان درمانگر کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کردن مطالب زیر را به شما عزیزان پیشنهاد می‌دهیم.

آشنایی با انواع اختلال روانی

اختلال اضطراب فراگیر

منابع

WHAT IS INDIVIDUAL PSYCHOTHERAPY AND HOW DOES IT HELP

Individual Counseling

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *