تفاوت ترس و فوبیا

by | آبان 22, 1402 | خودشناسی | 0 comments

تفاوت ترس و فوبیا

همه افراد تفاوت ترس و فوبیا را نمی‌دانند. طبق گزارش مؤسسه ملی سلامت روان، بین 12 تا 13 درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود فوبیا را تجربه می‏کنند. این آمار برای نوجوانان بسیار بالاتر است و تخمین زده می‏شود 19 درصد آنها فوبیا را تجربه می‏کنند. با این حال، دانستن تفاوت ترس و فوبیا همیشه آسان نیست.

فوبیا

فوبیا چیست؟ فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که به طور مشخص با ترس عادی متفاوت است. طبق DSM-5 (دستورالعمل تشخیصی و آماری انجمن روانپزشکی آمریکا، ویرایش پنجم)، فوبیا به عنوان ترس یا اضطراب پایدار (حتی زمانی که جسم فوبیا وجود ندارد)، بیش از حد و نامتناسب با خطر واقعی ناشی از موضوع فوبیا است.

فوبیا زمانی رخ می‌دهد که اختلال در عملکرد مدارهای مغز مسئول پاسخ ترس وجود دارد. آنها اشیاء یا موقعیت‌های غیر خطرناک را به عنوان تهدیدهای قریب الوقوع می‌شناسند و ترس و اضطراب بیش از حد را تجربه می‌کنند.

معیارهای تشخیصی برای انواع مختلف فوبیا

طبق DSM-5 سه نوع فوبیا وجود دارد:

  • فوبیای خاص
  • فوبیای اجتماعی (که اکنون به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی شناخته می‌شود)
  • آگورافوبیا

ویژگی‌های بالینی فوبیا به نوع فوبیا، میزان شدت آن در یک فرد خاص و میزانی که در توانایی فرد برای عملکرد طبیعی اختلال ایجاد می‌کند بستگی دارد. با این حال، ویژگی مشترک هر سه نوع فوبیا، ترس یا اضطراب شدید در پاسخ به یک شی یا موقعیت خاص است.

فوبیای خاص

DSM-5 معیارهایی را برای تشخیص فوبیا مشخص می‌کند:

  • ترس یا اضطراب در مورد یک شی یا موقعیت خاص است.
  • موضوع فوبیا تقریباً همیشه باعث اضطراب یا ترس فوری می‌شود.
  • فوبیا باعث اجتناب از شی یا موقعیت می‌شود یا با ناراحتی زیادی تحمل می‌شوند.
  • ترس یا اضطراب در سطوحی بیش از حد برای خطر واقعی ناشی از شی یا موقعیت فوبیا رخ می‌دهد.

همچنین معیارهای تشخیصی فوبیای خاص مشخص می‌کند که رفتار ترس، اضطراب و اجتناب باید بیش از شش ماه طول بکشد، باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه در عملکرد شود و به دلیل اختلالات روانی دیگر یا مصرف مواد نباشد.

فوبیای اجتماعی

انواع فوبیا چیست؟ فوبیای اجتماعی، همچنین به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی شناخته می‌شود، یک فوبی خاص نیست، اما در DSM-5  به عنوان یک اختلال اضطراب طبقه‌بندی می‌شود. فوبیای اجتماعی در DSM-5 به اختلال اضطراب اجتماعی تغییر نام داده است تا این تصور رایج که یک فوبی خاص است حذف شود. با این حال، معیارهای اختلال اضطراب اجتماعی و فوبیای اجتماعی یکسان است.

علائم فوبی اجتماعی مبتنی بر ترس مداوم و غیرمنطقی از خجالت در موقعیت‌های اجتماعی است، به‌ویژه اینکه دیگران به دلیل علائم اضطراب قابل مشاهده قضاوت منفی می‌کنند. به طور معمول، افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی ترس یا اضطراب شدیدی را در مورد:

  • موقعیت‌های اجتماعی خاص، به‌ویژه موقعیت‌هایی که ممکن است توسط دیگران مورد بررسی قرار گیرند
  • تحقیر، خجالت و طرد شدن به دلیل علائم اضطرابی که دارند
  • تقریباً در هر موقعیت اجتماعی

اگرچه بیشتر مردم از اینکه در جمع قرار بگیرند یا خجالت بکشند می‌ترسند، اما افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی ترس یا اضطرابی را به تناسب موقعیت واقعی تجربه می‌کنند و به دلیل رفتارهای اجتنابی خود نمی‌توانند به خوبی عمل کنند.

آگورافوبیا

آگورافوبیا ترس مفرط از حمله پانیک در موقعیت‌هایی است که خجالت‌آور است و فرار از آن ممکن نیست. علائم آگورافوبیا از اجتناب وسواس گونه از موقعیت‌های خاص (مانند اتاق‌های شلوغ یا وسایل نقلیه عمومی) تا ناتوانی کامل در ترک خانه متفاوت است.

آگورافوبیا با تطبیق علائم با معیارهای آگورافوبیا DSM-5 تشخیص داده می‌شود. آگورافوبیا در DSM-5 به عنوان یک اختلال اضطرابی ذکر شده است و بنابراین علی‌رغم نامش به عنوان یک فوبی خاص در نظر گرفته نمی‌شود. از آنجایی که آگورافوبیا با ترس از حملات پانیک ایجاد می‌شود، ارتباط نزدیکی با اختلال پانیک دارد.

FearOrPhobia
تفاوت ترس و فوبیا چیست؟

درک ترس‌ها

ترس بخشی طبیعی از انسان است که محافظ جان و اندام است. ترس کیفیتی است که بین همه حیوانات برتر مشترک است، زیرا هیچ عضوی از هیچ گونه ای بدون مکانیسم محافظتی برای پیش بینی و واکنش به خطر زنده نمی‌ماند و در نتیجه از خود در برابر آسیب محافظت می‌کند. مغز دارای مدارها و مکانیسم‌های خاصی برای درک و واکنش به ترس است. پاسخ به ترس می‌تواند به موقعیت بستگی داشته باشد. ترس و فوبیا یکی نیستند. ترس‌ها بخش طبیعی و محافظی از ما هستند. فوبیا نیستند. این از جمله  تفاوت ترس و فوبیا است.

نحوه تشخیص ترش و فوبیا

یکی از اولین چیزهایی که باید تعیین کرد این است که چگونه ترس یا فوبیای خاص شما بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد. خبر خوب این است که شما مجبور نیستید به تنهایی این را بفهمید. در طول جلسات روانشناسی در مرکز مشاوره زیما، به شما کمک می‌کنند که  تشخیص دهید که آیا ترس یا فوبی دارید یا خیر. در زمینه درمان هم به شما عزیزان کمک فراوانی می‌کنند.

درمان فوبیا

هر چه فوبیا برای فرد مبتلا مختل کننده‌تر باشد، احتمال بیشتری دارد که به دنبال درمان باشند. به عنوان مثال، کسی که فوبیا از دلقک‌ها (کولروفوبیا) دارد، ممکن است به راحتی از دلقک‌ها دوری کند و ممکن است آزار و اذیت درمان را ارزشمند نبیند. از سوی دیگر، فردی که ترس از پرواز دارد (آئروفوبیا) که شغلی دارد که نیاز به سفر دارد، ممکن است فوراً به دنبال درمان باشد.

اولین انتخاب برای درمان فوبیا شامل غلبه بر ترس و کاهش رفتارهای اجتناب از فوبیا از طریق مواجهه درمانی است. با مواجهه درمانی، افراد مبتلا در معرض شیء هراسی خود قرار می‌گیرند یا موقعیت به تدریج در حال افزایش است تا زمانی که موقعیت یا شی دیگر پاسخ ترس بیش از حد را ایجاد نکند. به آنها تکنیک‌هایی برای آرام کردن خود و مقابله با اضطراب آموزش داده می‌شود.

برای اثربخشی مواجهه درمانی، افراد باید در موقعیت فوبیا بمانند تا زمانی که اضطراب آنها کاهش یابد. همچنین، آنها درمان نمی‌شوند. آنها اغلب مجبورند به قرار گرفتن در معرض به طور منظم و مداوم ادامه دهند. این را می‌توان به عنوان خودآگاهی انجام داد.

شواهد زیادی از درمان مبتنی بر مواجهه به عنوان یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای فوبیای خاص پشتیبانی می‌کنند. نشان داده شده است که روان درمانی و استفاده از داروها به تنهایی فایده کمی به درمان مواجهه می‌دهد. با این حال، داروهای بنزودیازپین گاهی اوقات بر اساس موقعیت استفاده می‌شود، مانند قبل از سوار شدن به هواپیما برای افراد مبتلا به ایروفوبیا.

حرف آخر

تفاوت ترس و فوبیا  این است که در حالی که ترس به افراد کمک می‌کند تا به طور مناسب و محتاطانه به خطر واکنش نشان دهند، فوبیا می‌تواند در توانایی افراد برای زندگی کردن تداخل ایجاد کند. وقتی بزرگسالان یا نوجوانان مبتلا به فوبیا با ترس مواجه می‌شوند، ممکن است واکنش‌هایی از ضربان قلب سریع تا هراس فلج‌کننده را تجربه کنند. در نتیجه، آنها ممکن است برای جلوگیری از محرک فوبیا از راه خود خارج شوند. برای مثال، افرادی که فوبیا از صحبت کردن در جمع دارند، ممکن است تبلیغات را صرفاً به این دلیل که نمی‌خواهند ارائه کنند، رد کنند.

خوشبختانه، شما مجبور نیستید به تنهایی با فوبیا مقابله کنید. اگر با یکی از آنها مشکل دارید، با روان‌شناس حاذق در مورد استراتژی‌های مقابله بالقوه‌ای صحبت کنید که ممکن است به شما کمک کند با ترس‌های خود روبرو شوید و غلبه کنید. در این زمینه می‌توانید از روانشناسان مرکز زیما کمک بگیرید.

منابع

Fear Vs Phobia

Fear vs. Phobia: What’s the Difference

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *