تست شخصیت شناسی mbti

by | آبان 9, 1402 | خودشناسی | 0 comments

شناخت خود با تست شخصیت شناسی mbti

تست شخصیت مایرز – بریگز (MBTI)، کنجکاوی بسیاری را در سراسر جهان برانگیخته است. همان‌طور که افراد تیپ‌های شخصیتی متمایز خود را کشف می‌کنند، سفری برای کشف خود، فرایندهای جدید تصمیم‌گیری و ارتباطات بین فردی را آغاز می‌کنند. تست شخصیت شناسی mbti یکی از پرکاربردترین تست‌های شخصیتی در جهان است. در دهه 1940 توسط کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز بر اساس تئوری های شخصیت کارل یونگ این تست ساخته شده است.

تست mbti، مجموعه‌ای از سؤالات یا اظهارات به شما ارائه می‌دهد. سؤالات جنبه‌های مختلف رفتار، ترجیحات و فرایندهای فکری شما را پوشش می‌دهند. برای هر سؤال، پاسخی را انتخاب می‌کنید که بیشتر با احساسات، نگرش‌ها و رفتارهای شما مطابقت دارد. این طبقه‌بندی بینش‌هایی را در مورد تمایلات طبیعی و الگوهای رفتاری شما ارائه می‌دهد. برای شناخت خود با تست شخصیت MBTI، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تیپ‌های شخصیتی MBTI؛ شناخت خود بر اساس 4 تیپ شخصیتی مهم

نظریه تیپ شخصیتی مایرز و بریگز مبتنی بر طبقه‌بندی تفاوت‌های فردی به چهار دسته دوگانه شخصیتی است. این دوگانگی‌ها توصیف می‌کنند که چگونه سطح انرژی ما تحت تأثیر محیط قرار می‌گیرد، چگونه اطلاعات دریافت می‌کنیم، چگونه تصمیم می‌گیریم و چگونه جهان خود را سازماندهی می‌کنیم. تیپ شخصیتی کلی مایرز بریگز به شانزده تیپ تقسیم می‌شود. 4 تیپ شخصیتی اصلی این تست عبارت‌اند از: برون‌گرایی یا درون‌گرایی، حسی یا شهودی، منطقی یا احساسی و قضاوتی یا ادراکی.

نظریه تیپ‌های شخصیتی مایرز و بریگز در تست شخصیت شناسی mbti به ما می‌گوید که تغییرات ظاهراً تصادفی در رفتار افراد در واقع کاملاً قابل‌پیش‌بینی است، زیرا این تغییرات به دلیل تفاوت‌های اساسی در نحوه برخورد افراد با عملکردهای فکری، رفتاری و تعاملی است. برای تعیین تیپ شخصیتی خود، ابتدا ترجیح خود را در مورد هر یک از چهار دوگانگی تعیین کنید:

برون‌گرایی در مقابل درون‌گرایی با I یا E نشان داده می‌شود

دوگانگی برون‌گرایی/درون‌گرایی در تست mbti بیان می‌کند که چگونه یک فرد انرژی خود را به دست می‌آورد. درون‌گراها با گذراندن زمان به تنهایی یا با یک گروه کوچک انرژی می‌گیرند. آنها محتاط و متفکر هستند. برون‌گراها با گذراندن وقت با مردم و در محیط‌های شلوغ و فعال انرژی می‌گیرند. آنها تمایل به صحبت بیشتر و صریح‌تر دارند.

حسی در مقابل شهودی با S یا N نشان داده می‌شود

دوگانگی حس/شهود توضیح می‌دهد که شخص چگونه اطلاعات را دریافت می‌کند. حسی‌ها بر حواس پنج‌گانه خود تمرکز می‌کنند و به اطلاعاتی که می‌توانند مستقیماً ببینند، بشنوند، احساس کنند و غیره علاقه‌مند هستند. شهودی‌ها بر سطح انتزاعی‌تری از تفکر تمرکز می‌کنند. آنها بیشتر به نظریه‌ها، الگوها و توضیحات علاقه‌مند هستند. آنها بیشتر نگران آینده هستند و اغلب به عنوان “خلاق” شناخته می‌شوند.

انواع تیپ در تست شخصیت شناسی mbti
تیپ‌های شخصیتی MBTI

تفکری در مقابل احساسی با T یا F نشان داده می‌شود

در تست شخصیت شناسی mbti دوگانگی تفکر/احساس نحوه تصمیم‌گیری یک فرد را توصیف می‌کند. متفکران تمایل دارند به‌صورت منطقی تصمیم بگیرند. آنها علاقه‌مند به یافتن منطقی‌ترین و معقول‌ترین انتخاب‌ها هستند. احساس گرها تمایل دارند با قلب خود تصمیم بگیرند. آنها علاقه‌مندند که چگونه یک تصمیم بر افراد تأثیر می‌گذارد و آیا این تصمیم با ارزش‌های آنها مطابقت دارد یا خیر.

قضاوتی در مقابل ادراکی با J یا P نشان داده می‌شود

دوگانگی قضاوت/درک توصیف می‌کند که چگونه یک شخص جهان خود را سازماندهی می‌کند. افراد قضاوتی طرف‌دار ساختار و نظم هستند. آنها از تغییرات لحظه آخری متنفرند و چیزهای برنامه‌ریزی‌شده را دوست دارند. ادراک‌کنندگان از انعطاف‌پذیری و خودانگیختگی قدردانی می‌کنند.

هنگامی که مشخص کردید کدام سبک از هر یک از چهار دوگانگی تست شخصیت شناسی mbti را ترجیح می‌دهید، می‌توانید کد نوع چهار حرفی خود را بفهمید. برای مثال، شخصی که برون‌گرایی، شهودی، احساسی و قضاوتی را ترجیح می‌دهد، تیپ شخصیتی «ENFJ» را دارد. ترجیح برای شهود با حرف “N” نشان داده می‌شود تا از اشتباه گرفتن با درون‌گرایی جلوگیری شود. شانزده ترکیب احتمالی از ترجیحات وجود دارد که 16 تیپ شخصیتی را تشکیل می دهند.

باید توجه داشته باشید که هر یک از مقیاس‌ها به عنوان یک طیف عمل می‌کنند. اگرچه ممکن است یک شخصیت به طور کامل در یک تیپ قرار نگیرد، کد نوع چهار حرفی نشان دهنده طرف هر یک از چهار مقیاسی است که یک فرد بیشتر با آنها مطابقت دارد. هیچ تیپ شخصیتی برتر از دیگران نیست. هر کدام به سادگی نشانه‌های واضح‌تری از علایق، ناپسندها، نقاط قوت و ضعف یک فرد ارائه می‌دهند.

چرا آزمون MBTI این‌قدر محبوب است؟

تست‌های شخصیت برای ما جذاب هستند؛ زیرا سؤالات ما را تشویق می‌کنند تا خودمان را ارزیابی کنیم و به ما کمک می‌کنند ویژگی‌های خود را بشناسیم. جدای از خودارزیابی، آزمون‌های شخصیتی همچنین به افراد اجازه می‌دهد تا با برچسب خاصی شناسایی شوند که دربرگیرنده شخصیت آنهاست.

در استفاده از تست شخصیت شناسی mbti هیچ‌گونه شکاف جنسیتی وجود ندارد و از نظر فرهنگی نیز برای همه مردم جهان با فرهنگ‌های مختلف بهینه‌سازی شده است. همچنین این تست دارای اعتبار بالایی است و نتیجه آن را می‌توان منطبق با آخرین تحقیقات و پیشرفت‌ها در حوزه علم روان‌شناسی دانست.

تست شخصیت مایرز بریگز برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

در بسیاری از مشاغل، برای راهنمایی در سراسر جهان به تست شخصیت MBTI مراجعه می‌کنند. این آزمون به عنوان ابزاری برای اهداف تیم سازی، پیشگیری از تعارض و توسعه رهبری استفاده می‌شود. تست mbti همچنین ممکن است به افراد کمک کند تا تعیین کنند که برای ازدواج چقدر با یکدیگر سازگار هستند.

به عنوان مثال، هنگام کار در موقعیت‌های گروهی در مدرسه یا محل کار، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند بسیار مفید باشد. هنگامی که در حال کار برای تکمیل یک پروژه با سایر اعضای یک گروه هستید، ممکن است متوجه شوید که اعضای خاصی از گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و با استعداد هستند. با شناخت این تفاوت‌ها، گروه بهتر می‌تواند وظایف خود را تعیین کند و برای دستیابی به اهداف خود با یکدیگر همکاری کنند.

حرف آخر

از آنجایی که استفاده از شاخص تیپ شخصیتی مایرز – بریگز نسبتاً آسان است، به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای روان‌شناختی در حال حاضر تبدیل شده است. در حالی که نسخه‌های زیادی از تست شخصیت شناسی mbti به صورت آنلاین موجود است، باید توجه داشت که هر یک از پرسش‌نامه‌های غیررسمی که ممکن است در اینترنت بیابید، قابل اعتماد نیستند. MBTI واقعی باید توسط یک روان‌سنج یا روان‌شناس آموزش دیده و واجد شرایط انجام شود تا نتایج آن قابل اعتماد باشد. جهت انجام این تست به صورت علمی می‌توانید به مرکز مشاوره زیما مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به شما توصیه می‌کنیم تا مطالب پیشنهاد شده زیر را با دقت بخوانید.

سه نشانه شخصیتی که نشون میده شما زندگی مجردی رو ترجیح میدین

چرا به دنبال تایید دیگران هستیم؟

منابع

The 4 Letters of Myers & Briggs’ Personality Types

What Is MBTI: Is the Myers-Briggs Test Still Valid

How the Myers-Briggs Type Indicator Works

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *